You are currently viewing Jazda kamperem – 5 wskazówek które mogą uratować ci życie!

Jazda kamperem – 5 wskazówek które mogą uratować ci życie!

Jazda kamperem

to ekscytujące doświadczenie, ale jest to zupełnie inna para kaloszy w porównaniu do prowadzenia samochodu. Masz do czynienia z z dużo większym gabarytem (masa pozostaje poniżej 3,5 tony co pozwala na prowadzenie z prawem jazdy kat. B) , co zapewnia mniejszą kontrolę i precyzję na drodze.

Wiele osób od lat jeździ kamperami, więc jest to dla nich naturalne. Ale nigdy nie powinniśmy być zbyt pewni siebie, ponieważ wypadki mogą się przydarzyć każdemu. Poniższe wskazówki dotyczące jazdy kamperem pomogą każdemu kierowcy zachować bezpieczeństwo, niezależnie od tego, czy prowadzi go od lat, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z karawaningiem.

Nie przeciążaj swojego kampera

Ta pierwsza wskazówka prowadzi do wielu innych, ale jest bardzo ważna. Każdy pojazd kempingowy jest zbudowany tak, aby był w stanie unieść określoną wagę. Zwykle obejmuje to całą wodę, ładunek, pasażerów i wszystko inne, co jest przechowywane w kamperze.

Ciężkie i przeciążone pojazdy bardzo obciążają ramę, osie, silnik i koła. Bardziej prawdopodobne jest pęknięcie opony lub poważne awarie pojazdu, jeśli regularnie przekraczasz limity wagi kampera. Będziesz mógł chronić swojego kampera oraz bezpieczeństwo, jeśli nie przekroczysz zalecanego limitu wagi. W rzeczywistości, danie sobie około 15% mniejszej wagi niż maksymalna jest idealna.

Nie spiesz się na zakrętach

Jeśli szukasz wskazówek dotyczących jazdy kamperem, jest to prawdopodobnie jedna z najczęstszych, które usłyszysz. Podczas zakrętu kamperem trzeba uważać na jego promień skrętu i jego wagę ponieważ łatwo jest rutynowy skręt zamienić  w katastrofę, jeśli nie będziesz ostrożny.

Będziesz musiał zwolnić, zanim spróbujesz skręcić. Skręcanie podczas zbyt szybkiej jazdy to świetny sposób na przewrócenie się! Upewnij się, że zwracasz uwagę kierowcom wokół siebie, zanim wykonasz zakręt. Włącz kierunkowskaz około 30 sekund przed czasem, ponieważ inni kierowcy będą musieli wiedzieć, że będziesz zwalniać i prawdopodobnie wykonasz szeroki skręt.

Daj sobie dużo czasu na skręcenie, ponieważ pędzenie przez skrzyżowanie jest jedną z najbardziej ryzykownych rzeczy, jakie możesz zrobić. Musisz również wziąć pod uwagę dodatkową długość i wykonać dość szeroki skręt.

Wypożyczalnia kamperów Poznań

Hamuj wcześnie

To kolejna istotna wskazówka dotycząca jazdy kamperem! Ponieważ twój kamper na o wiele większe gabaryty i masę od zwykłego samochodu, przyspieszanie i zwalnianie zajmie znacznie więcej czasu niż jesteś przyzwyczajony. Musisz zaplanować swoje działania z wyprzedzeniem, abyś mógł zwolnić na czas, aby uniknąć wypadku

Jeśli kiedykolwiek jeździłeś po oblodzonych drogach, będziesz trochę przygotowany na ten aspekt jazdy kamperem. W takich warunkach drogowych trzeba poświęcić dużo czasu, aby przyspieszyć albo zwolnić. Prowadzenie kampera w takich warunkach bez odpowiedniej prędkości może być katastrofalne, ponieważ nie możesz po prostu wcisnąć hamulców i oczekiwać, że cały twój pęd natychmiast się zatrzyma.

Zaakceptuj pomoc przy parkowaniu

Jest to jedna z tych wskazówek dotyczących jazdy kamperem, które można przeoczyć, ale nadal mogą być bardzo ważne. Zaparkowanie kampera nie jest łatwym zadaniem i będziesz musiał uważać na pojazdy/obiekty w okół. W wielu przypadkach twoje lusterka nie dają pełnego obrazu sytuacji, więc możesz trafić w coś, co znajdowało się w twoim martwym polu.

Pomoc od obserwatora z zewnątrz jest bardzo przydatna, gdy musisz zaparkować. Może to być współpasażer, a nawet ktoś z kempingu lub ulicy, na której się znajdujesz. Niech staną obok ciebie, gdy powoli poruszasz się do przodu i do tyłu. Opuść okno, aby usłyszeć ich instrukcje. Z praktyką parkowanie stanie się łatwiejsze, ale nigdy nie zaszkodzi mieć ktoś do pomocy!

jazda kamperem

Pozostań na poziomie lub poniżej ograniczenia prędkości

Przestrzeganie ograniczenia prędkości zapewni Ci bezpieczeństwo przed różnymi problemami. Nadążanie za ruchem otaczających Cię samochodów, które prawdopodobnie przekraczają zalecane ograniczenie prędkości, może być kuszące. Ale kiedy jedziesz dużym i nieporęcznym kamperem, musisz pamiętać o bezpieczeństwie. Nadmierna prędkość często prowadzi do problemów z skręcaniem i kołysania się, więc najbezpieczniej jest po prostu trzymać się zalecanych prędkości.

Jeśli masz szczególnie duży kamper, możesz nawet zastosować się do zaleceń dotyczących samochodów ciężarowych. Powinieneś także pozostać na prawym pasie, aby szybsze pojazdy mogły Cię wyprzedzić bez problemu. To uprzejme i łatwiejsze dla wszystkich.

 

Nasz facebook!

Wynajmij kampera!

Dodaj komentarz